Blackhawk Technical College is open. Read Blackhawk's COVID-19 Response 
Search

Blackhawk Technical College Fall 2019 President’s List

January 14, 2020

Congratulations to the Blackhawk Technical College students who have been named to the President’s List for Fall 2019. Students on the President’s List were enrolled in nine or more credit hours earning a grade point average of 3.5 or higher.

Amery, Wisconsin

Benjamin Scholz, Law Enforcement Basic Recruit Academy

Albany, Wisconsin
Corinne Dunwiddie, Radiography

Katie Studer, Nursing

Argyle, Wisconsin

Jazmyn Thoman, Radiography

Belgium, Wisconsin

Amanda Tangney, Human Services

Belleville, Wisconsin

Trey Gehin, Agribusiness/Science Technology

Beloit, Wisconsin
Erick Arcos-Rodriguez, Dual Credit
Esperanza Alvarez, Nursing-Non-Clinical
Corrie Anderson, Human Services
Tatum Andrews, Medical Assistant
Micheala Appner, Nursing-Non-Clinical
Andrew Asbury, Nursing
Jayde Babler, DMS & Vascular, Non-Clinical
Johana Barajas, Medical Assistant
Caneshia Barnes, Nursing-Non Clinical
Eduardo Bayona Tavara, Fire Protection Technician
Samantha Bedtka, Surgical Technician
Elizabeth Bloyer, Human Services
Crystal Brown, Human Services
Esther Bruno-Giles, Nursing-Non-Clinical
Adrienne Cannella, Medical Admin. Coder
Nik Carpenter, DMS & Vascular, Non-Clinical
Barbara Casiday, Nursing
Samantha Cole, Nursing
Leonardo Colin, CNC Technician
Evelyn Cortes, Early Childhood Education
Ashley Crosby, CNC Technician
Ashley Draeving, Nursing
Kailey Draeving, DMS and Vascular
Alycia Ellious, Radiography
Reed Farr, Business Management
Dayton Finn, Culinary Arts
Katherine Garetson, Human Services
Lorena Hebble, Nursing
Melecia Horton, Accounting
Riley Hubbard, Law Enforcement Basic Recruit Academy
David Jaeckel, Culinary Arts
Jenna Johnson, Nursing
Hunter Jones, Criminal Justice Studies
Kalyn Kent, Nursing
Saije Kwasniak, DMS & Vascular, Non-Clinical
Melissa Lee, HVAC/R
Jaime Little, Early Childhood Education
Daniel Lopez-Martinez, Electro-Mechanical Technology
Makayla Loyd, Digital Marketing
Noe Mar-Garcia, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Alicia Markham, Nursing
Lazaro Martinez, Truck Driving
Sarah Mason, Culinary Arts
Jennifer Mattila, Substance Use Disorder Counseling
Robert Maurizzi, Mfg Info Tech Specialist
Dixie McKee, Human Services
Kwamesha Milsap, Nursing
Celia Montero, Radiography
Karina Moreno, Human Resources
Hannah Myers, Human Services
Carla Peralta-Carrera, Early Childhood Education
Ashley Perkins, Human Services
Jesse Peterson, Welding
Race Pomeroy, Electro-Mechanical Tech.
Dain Pouk, Truck Driving
Taylor Prochaska, Medical Assistant
CheyAnne Ramos, Foundations of Teacher Education
Matthew Reyna, Welding
Kimberley Richards, Nursing
Sabrina Richardt, Undeclared
Alyciana Rivera, Early Childhood Education
Elizabeth Rogel, Foundations of Teacher Education
Pablo Rojas, Automotive Technician
Ammie Roth, Nursing
Janelle Ryan, Criminal Justice Studies
Leonardo Saenz, IT-Web Software Developer
Amber Schendel, Early Childhood Education
Dylan Sieren, IT-Web Software Developer
Veronica Sly, Advanced Dental Assistant
Alyssia Snow, Human Services
Brenda Stowers, Human Services
Stephanie Stowers, Criminal Justice Studies
Lisa Thompson, Medical Admin. Coder
Serena Thompson, Criminal Justice Studies
CieGie Thornton, Nursing
Courtney Timm, Human Services
Alexandra Tolson, Early Childhood Education
Buford Troxel, Truck Driving
Esther Valadez, Nursing
Jody Valk, Nursing
Jose Villa, HVAC/R
Lesley Villafan, Accounting
Andrew Wallman, Welding
Jacob Windsor, Welding
Whitney Wisdom, Advanced Dental Asst.
Gabriela Zepeda, Early Childhood Education

Scott Ziemba, Welding

Brodhead, Wisconsin
Hilda Brunner, Nursing
Katelyn Dawedeit, Nursing
Amber Horner, Business Management
Colleen Johnson, Agribusiness Specialist
Hailey Landphier, Criminal Justice Studies
Erin Lemezis-Schadewaldt, Human Services
Jonah Martins, Criminal Justice Studies
Amy Meier, CNC Technician
Maria Mendoza, Human Services
Keri Mertens, Culinary Arts
Melissa Murray, Nursing
Brandon Straub, Criminal Justice Studies
Rhianna Teubert, Nursing-Non Clinical

Kyle Wescott, Criminal Justice Studies

Burlington, Wisconsin

David Mcmillan, Law Enforcement Basic Recruit Academy

Browntown, Wisconsin
Heidi Anderson, Surgical Technician
Ashley McGrath, Foundations of Teacher Education

Jessica McGrath, Foundations of Teacher Education

Burlington, Wisconsin

Maxwell Iverson, Electric Power Distribution, Burlington

Clinton, Wisconsin
Samantha Messel, Undeclared
Hannah Craig, Early Childhood Education
Nicholas Damman, Automotive Technician
Alyssa Duggan, Nursing
Luz Espinoza, Early Childhood Education
Anna Swanson, Nursing

Ashlie Vermett, Nursing Non-Clinical

Darien, Wisconsin
Trista Cobb, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical

Savannah Skinner, Radiography-Non-Clinical

Darlington, Wisconsin

Jarrett Lancaster, Undeclared

Deerfield, Wisconsin

McKenzie Jolicoeur, Diag Med Sonography & Vascular

Delevan, Wisconsin
Lydia Boehm, Radiography
Canyon Caputo, Criminal Justice Studies
Tamra Elliott, Supply Chain Management
Noah Gunnink, Diesel & Heavy Equipment Technician
Ana Hernandez, Advanced Dental Assistant
Patrick Walby, Electro-Mechanical Technology

Ashley Warrenburg, Nursing-Non-Clinical

East Troy, Wisconsin
Lindsay Cleveland, Criminal Justice Studies

Karissa Jones, Physical Therapist Assistant

Eau Claire, Wisconsin

Drew Atkinson, Welding

Edgerton, Wisconsin
Mikayla Carlton, Leadership Development
Emily Decker, Radiography
Cathy Fidler, Nursing
Amy Fillardeau, Medical Assistant
Jessica Forsting, Nursing
Zoey Gurney, Radiography
Melanie Haugen, Physical Therapist Assistant
Maria Hernandez, Nursing
Jesse Jenson, Foundations of Teacher Education
William Jenson, Computer Service Technician
Kaylee Koerth, Human Services
Abbigail Mazuk, Early Childhood Education
Emily McAllister, Nursing
Nicholas Myers, Physical Therapist Assistant
Marika Padden, Nursing
Archer Radtke, Automotive Technician
Erica Richardson, Nursing
Caitlin Ritchie, Advanced Dental Assistant
Sara Roth, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Megan Scanlon, Nursing
Leah Smith, Early Childhood Education

Chelcie Wallace, Nursing

Elkhorn, Wisconsin
Chloe Burrows, DMS & Vascular
Karen Granger, Radiography

Joshua Kinney, Law Enforcement Basic Recruit Academy

Ellijay, Georgia

Micheala Kukla, Nursing

Evansville, Wisconsin
Benjamin Barmore, Electric Power Distribution
Joshua Blosser, IT-Web Software Developer
Margo Diener, Nursing
Emily Felbab, Nursing
Ashlen Fischer, Radiography
Erin Furrer, Physical Therapist Assistant
Kelly Gransee, Radiography
Anthony Hall, HVAC/R
Shelby Hollis, Nursing-Non-Clinical
Dilyn Keeney, Medical Admin. Coder
Carolyn Kleisch, Nursing
Jenna Larsen, Nursing
Madison Minor, Advanced Dental Assistant
Michelle Schneider, Nursing

Emily Shelton, Nursing

Footville, Wisconsin

Briana Hazeltine, Medical Assistant, Footville

Fort Atkinson, Wisconsin
Tareva Avitt, Human Services
Ashlynn Brandl, DMS & Vascular – Non-Clinical
Faith Davis, Culinary Arts
Adam Lawrence, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Christina Nordberg, Criminal Justice Studies
Emily Perkins, Medical Assistant
Cierra Pryce, DMS & Vascular – Non-Clinical
Morgan Sanwick, Criminal Justice Studies

Hannah Woods, Nursing

Freeport, Illinois
Jesse Burkitt, Undeclared

Nicholas Pool, Physical Therapist Assistant

Genoa City, Wisconsin
Tyler Coleman, Fire Protection Technician
Omar Fonseca, Physical Therapist Assistant

Tyler Cochran, Electric Power Distribution

Glidden, Wisconsin

Scott Powers, IT-Network Specialist

Harvard, Illinois

Joshua Gallagly, Agribusiness/Science Technology

Hollandale, Wisconsin

Ryan Kleppe, Undeclared

Janesville, Wisconsin
Hector Aguirre, Criminal Justice Studies
Paul Alexander, Industrial Maint. Tech
Travis Ames, Electro-Mechanical Tech.
Derek Anderson, Welding
Gabriela Anderson, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Dustin Arnold, Electro-Mechanical Tech.
Jennifer Atkinson, Nursing
Michael Ayers, Radiography
Karmen Bailey, DMS & Vascular
Rachel Bailey, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Melissa Bigelow, DMS & Vascular
Casedy Botello, Fire Protection Technician
Megan Brown, Advanced Dental Assistant
Brett Bunnell, Criminal Justice Studies
Sydney Bumgarner, Criminal Justice
Ruth Burchell, Nursing-Non Clinical
Ian Burner, IT-Network Specialist
Shawn Campbell, Physical Therapist Asst.
Nicholas Cervantes, Criminal Justice
Lenae Carroll, Fire Protection Technician
Gabriel Christiansen, Undeclared
Robert Clark, CNC Technician
Lindsey Clauer, DMS & Vascular
Mikala Cleaton, Early Childhood Education
Jerek Clifford, Fire Protection Technician
Brandon Coleman, Electric Power Dist.
Christina Coleman, Nursing
Michael Comstock, Industrial Maintenance Technician
Nicole Courtney, Human Services
Glenn Daigneault, Welding
Kyle Davies, IT-Network Specialist
Brandon Davis, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Kayleigh Davis, Early Childhood Education
Yoeuth Davis, Nursing
Victoria DeCremer, Advanced Dental Asst.
Brenna Diehls, Radiography
Emma Dieter, Foundations of Teacher Education
Bethanie Dodd, Nursing
Andrew Dransfield, Radiography-Non Clinical
Jordan Duemler, Nursing
Jaylyn Duesterbeck, Radiography-Non-Clinical
Kathleen Dutenhoefer, Nursing
Martha Ebert, Accounting
Rebekkah Elliott-Mulvihill, DMS & Vascular-Non-Clinical
Randi Elmer, Lab Technician Assistant
Dallas Faber, Advanced Dental Assistant
Angel Fajardo, Nursing
Joseph Fentress, Human Services
Victoria Fluckey, Criminal Justice Studies
Samantha Fredricks, Substance Use Disorder Counseling
Cory Fritsch, IT-Network Specialist
Jayden Fuerstenberg, Mfg Info Tech Specialist
Jennifer Gackstatter, Early Childhood Education
Trina Gillespie, Business Management
Jennifer Glynn, Human Resources
Ryan Grant, Welding
Deven Grigsby, Criminal Justice Studies
Dylon Hansen, Criminal Justice Studies
Brandie Harnack, Substance Use Disorder Counseling
Samantha Harrington, Nursing James Henry, IT-Network Specialist
DeAnna Harris, Medical Assistant
Melanie Higgins, Welding
Danielle Hodges, Business Management
Rachel Holly, Medical Laboratory Tech.
Emily Hopkins, Early Childhood Education
Kaley Housner, DMS & Vascular
Robert Hubbard, HVAC/R
Krystle Hubbard, Nursing-Non-Clinical
Amberley Johnsen, Medical Assistant
Brendin Johnson, Fire Protection Tech.
Charisse Johnson, Nursing-Non-Clinical
Paula Jones, Surgical Technician
Katherine Kabat, Medical Admin. Coder
Marie Kasprzak, Culinary Arts
Jason Kestler, Welding
Babur Khan, Human Services
Skye Kilkenny, Nursing
Heather Kind, Nursing
Kailey Kinsella, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Lori Kisting, Nursing
Bryan Klingler, CNC Technician
Devin Knaub, Nursing
Michelle Knutson, DMS & Vascular-non-clinical
Stacie Knutson, Nursing
Kali Krickbaum, Digital Marketing
Caleb Krueger, Criminal Justice Studies
Joshua LaPin, IT-Network Specialist
Shanee Lantta, Medical Assistant
Frankie Lara, Nursing
Melvin Leindecker, Welding
Joshua Lichtfuss, Business Management
Kalie Lippert, Nursing
Sierra Loiacano, Nursing
Haley Lopez, Nursing
Emma Lynch, Criminal Justice Studies
Jeffery Mayhew, Nursing
Brielle McGuigan, Radiography
Preston McIntosh, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Michelle McKeown, Human Resources
Santos Medrano Aguilar, Truck Driving
Jayme Meglic, Human Services
Lauryn Meglic, Human Services
Tessa Mikkelson, Advanced Dental Asst.
Brandon Millard, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Amanda Miller, Nursing
Breanna Moe, DMS & Vascular
Darby Moffatt, Welding
Nicole Muenchow, Human Services
Daisy Ortiz, Nursing
Angela Pak, Medical Laboratory Technician
Jamie Palmer, Nursing
Patrick Parker, Business Management
Jeremy Pergande, Welding
Audrey Petitt, Business Management
Jessica Pfeifer, Human Services
Kayla Piccione, Radiography-Non Clinical
Abbie Potter, Physical Therapist Assistant
Le'Niyah Pulliam, Nursing-Non Clinical
Amanda Rabe-Carter, Nursing
 Jacob Reddy, Fire Protection Technician
Karlye Reid, Substance Use Disorder Counseling
Kendyl Richards, Radiography
Levi Richardson, IT-Network Specialist
Valentino Rudi, Criminal Justice Studies
Dillon Russell, Fire Protection Technician
Hunter Quinn, Welding
Krista Sampson, Business Management
Tayler Sass, Nursing-Non Clinical
Raven Schneeberger, IT-Network Specialist
Danielle Schumacher, Nursing
Clarissa Scidmore, Early Childhood Education
Aaron Scott, Diesel & Heavy Equipment Technician
Teresa Share, Nursing
Rebecca Spinsky, Physical Therapist Asst.
Caroline Squire, Criminal Justice Studies
Ryan Stilen, Agribusiness/Science Tech.
Sarah Stimson, Nursing
Molly Surber, Electro-Mechanical Tech.
Kaitlynn Sutor, Nursing
Cheryl Swenson, Medical Assistant
Molly Taylor, Radiography
Hannah Thang, Radiography
Sharon Truman, Human Services
Carson Tucker, Fire Protection Technician
Lori VanCoulter, Human Services
Nolen Vaughn, Early Childhood Education
Cole Walsh, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Micalynn Weberg, Early Childhood Education
Margo Westby, Business Management
James White, Radiography
Brittany Willger, Culinary Arts
Kira Wilson, Nursing
Nicholas Wimmer, Automotive Technician
Stefany Wissinger, Criminal Justice Studies
Maranda Wittwer, Criminal Justice Studies
Mallory Worden, Business Management
Angelina Wuksinich, Nursing

Brittany Yahnke, Human Services

Jefferson, Wisconsin
Dan Rupprecht, Welding, Jefferson

William Theama, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical

Johnson Creek, Wisconsin

Jacob Percival, Electric Power Distribution

Lake Geneva, Wisconsin

Debra Socha, Human Resources

Lake Mills, Wisconsin

Jack Knier, Electric Power Distribution

Lena, Illinois

Joanna Thompson, Medical Laboratory Technician

Loves Park, Illinois
Andrew Fadness, Diesel & Heavy Equipment Technician

Angela Morgan, Nursing-Non-Clinical

Machesney Park, Illinois
Shannell Boettcher, Physical Therapist Asst.

Danielle Vetter, DMS & Vascular

Madison, Wisconsin
Montana Baldwin, Radiography-Non Clinical
Cameron Coel, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Remingtyn Kirt, Nursing-Non Clinical
Alyssa Pomerenke, Radiography

Rachel Smitz, DMS & Vascular

Marinette, Wisconsin

Logan Ryan, Welding

Middleton, Wisconsin

Sarah Mueller, DMS & Vascular

Milton, Wisconsin
Daniel Aarstad, Welding
Madalyn Box, Nursing
Elizabeth Czerwonka, Early Childhood Education
Chloe Donday-Selenske, Nursing-Non Clinical
Abigail Duoss, Radiography
Samantha Friend, Welding
Thomas Holman, Automotive Technician
Dawson Holmberg, Diesel & Heavy Equipment Technician
McHanna Markham, Early Childhood Education
Brittany Mutchler, DMS & Vascular 
Jereme Notbusch, Undeclared
Randi Roehl, DMS & Vascular
Emily Schult, Business Management

Laura Sweeney, Nursing

Milwaukee, Wisconsin

Erik Burtraw, DMS & Vascular

Monona, Wisconsin

Erin Anderson, DMS & Vascular-Non-Clinical

Monroe, Wisconsin
Michael Alba, Criminal Justice Studies
Tatum Allbaugh, Nursing
Adriana Alvarez, Criminal Justice Studies
Angela Arians, Human Services
Haley Arneson, DMS & Vascular-Non-Clinical
Olivia Beechler, Lab. Food Science Tech.
December Blum, CNC Technician
Dwight Brady, Undeclared
Micah Brunner, Electro-Mechanical Technology
Shong Chang, Physical Therapist Assistant
Lindsay Egger, Surgical Technician
Scott Foley, Criminal Justice Studies
Brittany Graber, Nursing
Nena Heinzelman, Radiography
Haley Lehman, Business Management
Garrett Kimble, Business Management
Jennifer McLoud, Nursing
Vanessa Meier, Nursing
Lori Moctezuma- Zayas, Criminal Justice
Ashley O'Connor, Lab. Food Science Tech.
Nicole Prien, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Daniel Rhoe, Nursing
Sarah Rische, Nursing
Hannah Rucker, Radiography
Eric Scace, Medical Laboratory Technician
Kalee Schaefer, Agribusiness/Science Tech.
Megan Sobacki, DMS & Vascular
Nicole Sulzer, Welding
Meaghan Sweeney, Physical Therapist Assistant-Non-Clinical
Kimberly Wells, Undeclared
Jaime Zee, Undeclared
Adam Zemlicka, Criminal Justice Studies

Bailey Zettle, Nursing

Monticello, Wisconsin
Alexis Graber, Advanced Dental Assistant
Brooke Runde, Nursing
Evan Schultz, Radiography
Sue Sherman, Lab Technician Assistant

Melissa Yaun, Nursing

Mount Horeb, Wisconsin

Brianna Arneson, Agribusiness/Science Technology

New London, Wisconsin

Grant Zabel, Law Enforcement Basic Recruit Academy

Nashotah, Wisconsin

Claire Zweifel, Physical Therapist Assistant

New Glarus, Wisconsin
Kathryn Barr, Nursing-Non-Clinical
Nick Busch, Automotive Technician
Skyler Clement, Radiography
Musica Perez, Nursing
Amy Robinson, DMS & Vascular-Non-Clinical
Brianne Schulenberg, Medical Assistant

Kristina Ziltner, Nursing

Oregon, Illinois

Matt Johnson, Industrial Mechanic

Oregon, Wisconsin

Sam Kloepping, IT-Network Specialist

Orfordville, Wisconsin
Justin Ganus, Human Services
Dalton Lange, Nursing

Brogan Swenson, Human Services

Platteville, Wisconsin

Brianna Riley, Criminal Justice Studies

Poplar Grove, Illinois

Bailey Appelhans, Radiography

Richland Center, Wisconsin

Paul-Andrew Griffin, Electric Power Distribution

Rockford, Illinois
Nancy Chaveste-Garcia, Culinary Arts
Samantha Frueh, Medical Assistant
Stephen Hahlen, Welding
Jared Johnson, Culinary Arts
Gabrielle Keller, Nursing
Jasmin Martinez, Surgical Technician
Jasmine Nickles, Culinary Arts
Mikayla Wagner, Radiography

Hatsady Xayasaeng, Industrial Mechanic

Roscoe, Illinois
Jacob Conrad, Culinary Arts
Noah Hibbard, Criminal Justice Studies
Nicholas Miller, Diesel & Heavy Equipment Technician

Jessie Themas, Radiography

Sharon, Wisconsin

Amelia Carlos-Olague, Early Childhood Education

South Beloit, Illinois
Meghan Lindsey, Nursing
Katelynn Parker, Electro-Mechanical Tech.
Andrew Raasch, HVAC/R

Evan Warren, Culinary Arts

South Milwaukee, Wisconsin

Dakota Platt, Law Enforcement Basic Recruit Academy

South Wayne, Wisconsin
Jaime Berget, Medical Assistant

Kayla Meier, Surgical Technician

Stoughton, Wisconsin
Elizabeth Itzen, Nursing
Amber Pope, Physical Therapist Assistant

Gabrielle Surges, DMS & Vascular

Sullivan, Wisconsin

Lindsay Neumann, Criminal Justice Studies

Sun Prairie, Wisconsin

Kelsey Clason, HVAC/R

Trevor, Wisconsin

Drew Hebior, Electric Power Distribution

Walworth, Wisconsin
Sarah Benkowski, Advanced Dental Asst.

Erik Hansen, Medical Assistant

Warren, Illinois

Lindsay Gabel, DMS & Vascular-Non-Clinical

Watertown, Wisconsin

Colton Schmidt, Electric Power Distribution

Whitewater, Wisconsin
Hunter Abramson, Diesel & Heavy Equipment Technician
Brian Cebertowicz, Law Enforcement Basic Recruit Academy
Logan Doll, Automotive Technician
Lorynn Hollingshead, Early Childhood Education
Danielle Griswold, Business Management
Ashley Marcussen, DMS & Vascular-Non-Clinical
Brandon Purdy, Fire Protection Technician

Victoria Samuels, Human Resources

Winnebago, Illinois

Jaina Spielman, Physical Therapist Assistant

Winslow, Illinois

Sarah Walsh, Medical Laboratory Technician

Wisconsin Dells, Wisconsin

Brittney Schleiter, Early Childhood Education

Woodford, Wisconsin

Bailey Stringer, Undeclared

Previous Article An Unexpected Path from Manufacturing to Physical Therapist Assistant
Next Article Community-Wide MLK Event Rescheduled for Jan. 25 at 3 p.m.
Print
 
© 2020, Blackhawk Technical College. All rights reserved.